Sprawdzamy prędkość strony

Dla dobrej pozycji strony w wynikach wyszukiwania nie bez znaczenia jest jest prędkość. Szybkość interakcji strony jest zależna od wielu czynników, jak:

 • miejsce ulokowania – hostingu w relacji z odbiorcą,
 • rodzaju hostingu: dostępności procesora, ilości pamięci, rodzaju zastosowanego dysku,
 • stosowanych technologii oprogramowania, jak PHP.

To wszystko można „kupić” wybierając odpowiedniego dostawcę usług, jednak wiele zależy też konstrukcji naszej strony, jak:

 • wielkości obrazów i ich formatu,
 • zbędnych przekierowań,
 • sposobu kodowania js i css,
 • w przypadku systemów CMS na spowolnienie może wpływać nadmiar używanych: wtyczek, modułów, języków i walut.

Prędkość działania strony sprawdzić można dzięki narzędziu Google, dostępnemu pod adresem https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl

Po wpisaniu adresu wynik można otrzymać dla stron w wersji komputerowej i mobilnej. W wyniku otrzymujemy też szczegółowe powody spowolnień w budowie strony www.

Robots.txt

Taki mały plik Robots.txt, ale to dzięki niemu wyszukiwarki wiedzą, które obszary twojej witryny podlegają indeksowaniu. Zawartość tego pliku wpływa bezpośrednio (a nawet warunkuje) na indeksowanie Twojej strony internetowej. Robots wskazuje, które katalogi mogą być przeszukiwane, a które nie przez robota wyszukiwarki.

Aby wygenerować plik robots można użyć programu Gsite Crawler, lub też utworzyć go w notatniku.

Sitemap

Na chwilę obecną, kiedy powstaje wiele witryn internetowych koniecznością jest podanie „na tacy” wykazu podstron w ramach witryny. Według takiego wykazu roboty wyszukiwarek przeglądają witrynę i ją indeksują.  Takim wykazem stron jest plik sitemap.xml . OK – ale jak on powstaje?

Sitemap dla strony internetowej.

Dla strony, która już istnieje można wygenerować plik lub pliki sitemap za pomocą oprogramowania Gsite Crawler. Oprogramowanie jest darmowe.  Po instalacji programu wprowadzamy adres naszej witryny, dla której ma zostać wygenerowany sitemap. Określamy obszary, które mają być przeglądane przez robota wyszukiwarki, a następnie uruchamiamy polecenie Crawl. Strona zostaje przeszukiwana, a jej podstrony umieszczone w bazie danych.

Okno gsitecrawler – analizator i generator sitemap

Aby uruchomić skanowanie witryny z wykazu po lewej stronie okna programu naciskamy przycisk (Re) Crawl.   Naciskając przycisk Show można podglądnąć status skanowania przez program.

Czas skanowania jest zależny od wielu czynników, a przede wszystkim od wielkości strony. W ten sposób można wygenerować plik lub pliki sitemap, które wpływają w fundamentalnie na pozycję strony w wyszukiwarkach. Czas pracy programu na stronie może sięgać nawet kilku dni, np. dla sklepu internetowego.

Sitemap dla bloga w WordPress.

Jeśli korzystasz z bloga możesz uniknąć konieczności korzystania z specjalistycznego oprogramowania pozycjonującego jakim jest sitemap generator. Po zalogowaniu jako administrator zainstaluj wtyczkę Google XML Sitemaps.

Teraz przejdź do Ustawień i wygeneruj sitemap.xml. Okresowo sprawdzaj czy po każdej aktualizacji treści na blogu, jest też modyfikowany sitemap.

Sitemap dla sklepu w Presta Shop.

Rewelacyjnie temat pliku pozycjonującego jest rozwiązany w sklepie PrestaShop. Po zalogowaniu na konto typu Admin należy przejść do Modułów, a następnie zainstalować i włączyć Google sitemap.

PrestaShop – moduł wbudowany do tworzenia sitemap.xml

Po wybraniu Konfiguruj mamy możliwość utworzenia pliku pozycjonowania sklepu poprzez naciśnięcie jednego przycisku.

Rejestracja sitemap w Googlach

Jeśli już wygenerowałeś plik pozycjonowania sitemap – opublikuj go na swojej stronie i zarejestruj w wyszukiwarkach internetowych.

Po wykonaniu wyżej opisanych czynność obserwuj okresowo:

 • pozycję strony w wyszukiwarkach
 • stan sitemap.xml
 • status sitemap w wyszukiwarkach

Przycisk Like w Facebook dla bloga w WordPress

Tak – coraz bardziej podoba mi się blogowisko. Aby umożliwić „polubienie” artykułu, wystarczy zainstalować wtyczkę Facebook like button plugin.  Chwila na konfigurację, należy podać swój Facebook ID i gotowe. Świetna sprawa – chwila i blog jest zintegrowany z fejsem.

Upgrade ręczny bloga WordPress

Upgrade ręczny bloga WordPress jest fundamentalnie łatwy. Wystarczy wykonać kilka kroków:

 1. kopia bezpieczeństwa za pomocą odpowiedniej wtyczki do starego bloga
 2. kopia plików z serwera na dysk lokalny
 3. wyłączenie wszystkich (zwłaszcza tych, których nie chcesz wyłączać) pluginów
 4. pobranie aktualnej wersji wordpressa, ze strony pl.wodpress.org
 5. wypakowanie i przesłanie na serwer: katalogu głównego wp, oraz wp-admin i wp-includes
 6. logowanie do panelu administracyjnego
 7. po zalogowaniu nastąpi zapytanie o aktualizację baz danych (potwierdź – i tak nie ma innego wyjścia
 8. ponowne zalogowanie do panelu administracyjnego i włączenie odpowiednich wtyczek

Gratulacje – gotowe.  

Zabezpieczenie strony przed spamem

Dla strony internetowej istotna jest jej popularność. Niestety wraz z jej wzrostem rośnie też ilość robotów usiłujących publikować na Twojej stronie komentarze o charakterze masowym.

Antidotum na podobne działania są elementy typu captcha. Dal blogów opartych na platformie WordPress możesz tu wykorzystać wtyczki, które umożliwiają zabezpieczenie przed spamem.

Backup bloga

Bezpieczeństwo w sieci jest istotne z uwagi na systematyczne działania hackerów. Jedną z czynności zabezpieczeń jest kopia strony internetowej. W zakresie czynności o charakterze administracyjnym warto wykonać kopię bezpieczeństwa chociażby bloga.

Wykonanie kopii bezpieczeństwa staje się czynnością banalnie łatwą przy skorzystaniu z odpowiedniej wtyczki. Po jej zainstalowaniu możliwe jest wykonanie kopii strony internetowej na zapasowym medium, a następnie pobranie jej na dysk lokalny.

Udostępnianie bloga w sieciach społecznościowych

Zapewne wiesz o korzyściach płynących z obecności twojej strony w portalach społecznościowych. Dziś liczące się portale społecznościowe to: Facebook, Google plus oraz Twitter.  Udostępnienie linków na nich podnosi pozycję twojej strony, zwłaszcza jeśli to inni uczestnicy wirtualnego świata udostępnią twoje zasoby.

Udostępnienie bloga w sieciach społecznościowych
share blog
share blog

Interesującym rozwiązaniem umożliwiającym szybkie i łatwe zastosowanie komunikacji użytkownika z portalami społecznościowymi jest wtyczka Big Social Share Buttons. Włączając ją na blogi i konfigurując w kilka chwil podniesiesz ranking strony.

Linki do własnych stron

Korzystając aktywnie z Internetu chcesz promować swój, własny e-sklep. Pewnie posiadasz też inne zasoby w sieci, które możesz powiązać ze sklepem i odwrotnie. W ten sposób podnosisz pozycję twojego sklepu pośród wielu innych.

Aby w pełni wykorzystać zasoby sieci powiąż twoje strony linkami. W aplikacji PrestaShop można do tego celu wykorzystać blok własnych linków. Skonfigurowanie go zapewni maksymalne wykorzystanie stron wzajemnie powiązanych do dobrej pozycji strony.